Uppsala
Föreningen
Brf Kungsängsterrassen bildades 1999 som en fristående förening.
Byggnadsår/inflyttningsår: stora huset 2000-2001, radhusen 2002.
Föreningens organisationsnummer: 769604-8623
Adress till föreningen
Brf. Kungsängsterrassen
Gustaf Kjellbergsväg 34
756 43 Uppsala
http://www.kungsangsterrassen.se
Faktureringsadress
Brf Kungsängsterassen
FACK 55891535
R855
106 37 Stockholm
Antal lägenheter
Det finns 32 lägenheter och 8 radhus som upplåts med bostadsrätt. Av dessa är 12 st 3 rum & kök, 13 st 4 rum & kök, 13 st 5 rum & kök samt 2 st 6 rum & kök.
Gemensamma utrymmen
Det finns en tvättstuga som kan bokas kostnadsfritt alla dagar i veckan. Föreningen har dessutom ett gästrum som kan bokas via hemsidan (Du måste vara inloggad för att boka). Utöver detta har föreningen också ett motionsrum som fritt kan disponeras av medlemmarna.
Utemiljö
Föreningen har en trevlig innegård som kontinuerligt sköts och utvecklas. Det finns en lekplats med lekstuga, gunghästar och en sandlåda samt soffor.
Värme, vatten och el
Fastigheten värms med fjärrvärme vilket är en miljövänlig och ekonomisk uppvärmningsform som ingår i avgiften. Även kallt och varmt vatten ingår i avgiften. Varje lägenhet har egen elmätare dock upphandlas och distribueras elkostnaden via föreningen.
Eldstad
Ett flertal av föreningens lägenheter har installerat öppen spis eller braskamin.
TV Genom avtal med Tele2 har föreningen tillgång till ett grundutbud av tv-kanaler samt digitaltv Bas, dessa ingår i medlemsavgiften. För att kunna titta på digitaltvutbudet så behöver hushållet en digitalbox eller tv-modul till tv:n. Detta ingår i gruppavtalet. För att få hem en gratis digitalbox eller tv-modul till din lägenhet så kontakta Tele2 på 90 222 eller via https://www.tele2.se/kundservice så hjälper de dig med din beställning och skickar nödvändig utrustning.
Bredband Föreningen har ett gruppavtal hos Tele2 för bredband via coax-uttag till alla hushåll i föreningen. Avtalet gäller "Bredband100" - upp till 100 Mbit/s nedladdning - och debiteras separat på avin för månadsavgiften till föreningen. För närvarande, i juni 2021, är avgiften 144 kr per månad. Högre hastighet går att få mot extra avgift. Kontakta Tele2 på 90 222 eller via https://www.tele2.se/kundservice om du har frågor om avtalet.
Parkering
Föreningen har 32 varmgarageplatser som hyrs ut mot betalning. Styrelsen har hand om kölistan – normalt tar det ett till tre år att få en parkeringsplats. Det finns vanligtvis gott om lediga gästparkeringar runt föreningen.